Indtast din registrerede e-mail:
Indtast ny adgangskode:

Koldinghus Julemarked 2019 - Udstillere

Oversigten opdateres løbende - bemærk at Tallene ikke er standnumre.

BEKLÆDNING

  1. Duse Design, Økologi og fairtrade (Dansesalen, 9)
  2. ANNI DAMGÅRD, SKIND OG PATCHWORK (Dansesalen, 9)
  3. Den Lille Sorte, Beklædning (3. etage, Ruinsalen, 7)
  4. DORTE RØRMANN, STRIKBØGER (2. etage, Ruinsalen, 6)
  5. Equidania Living, Tasker af kork (3. etage, Ruinsalen, 7)
  6. FILTEDE FUTTER, FILT TIL SMÅ OG STORE (Dansesalen, 9)
  7. GRETHE  VAD LARSEN, TASKER AF SKIND, HÅNDLAVEDE KORT OG PATCHWORK (Bibliotekssalen, 29)
  8. HANNE DALAGER, TASKER OG SKIND (3. etage, Ruinsalen, 8)
  9. JHK Design, Tøj i mohair (3. etage, Ruinsalen, 7)
  10. KAREN MIDTGAARD, TØRKLÆDER (Dansesalen, 9)
  11. Pepino Hattemanden, Hatte til mænd og kvinder (3. etage, Ruinsalen, 8)
  12. Selly Oak, Tøj og tørklæder (3. etage, Ruinsalen, 8)
  13. TOVE BENDIXEN HANSEN, JULEPYNT, STRIKVARER OG SILKETØRKLÆDER (Dansesalen, 9)

BOLIGTILBEHØR OG KUNSTHÅNDVÆRK

  1. ALDONA, FILT TIL HJEMMET (2. etage, Ruinsalen, 6)
  2. Blindes Arbejde, Træarbejde (Kirkesalen, 30)
  3. BENTE VASSARD, STRIK OG HÆKLEDE VARER (Dansesalen, 9)
  4. Butik Mutit, Grønlandsk kunsthåndværk (Dansesalen, 9)
  5. DORTHE HØJMANN, GENBRUGSTASKER MM (Dansesalen, 9)
  6. Huset Knægt, Brugskunst (Kirkesalen, 30)
  7. JONNA VESTERGAARD, REDESIGN AF INTERIØR (3. etage, Ruinsalen, 7)
  8. KJELD HANSEN, TRÆDREJER (Kirkesalen, 30)
  9. MARIE MUXOLL, PILEFLET (2. etage, Ruinsalen, 6)
  10. OLE BONDESEN, TRÆDREJER (Kirkesalen, 30)
  11. Tiffany Glas, Glaskunst (Kirkesalen, 30)
  12. TRÆDESIGN, HJEMMELAVEDE TRÆFIGURER (Dansesalen, 9)

  13. UnikaCraft, Trædrejer (Kirkesalen, 30)

  14. WALTHER, Skulpturer (Kirkesalen, 30)

  15. Lydia Wienberg, Malerier, prints, plakater, kort (Dansesalen, 9)

  16. Won Wood, træ stjerner, stager (Bibliotekssalen, 29)

  17. X-tension, Grafisk DesigN (Balkon v/ Bibliotekssalen, 29)

FØDEVARER

  1. ANNEMARIE WICKMANN-HANSEN, MOST, CIDER OG HONNING (1. etage, Ruinsalen, 4)
  2. Agerskov Brændevins Ambassade, Brændevin (Frederik 4.s sal, 34)
  3. Alkymea, Helse artikler (1. etage, Ruinsalen, 4)
  4. Avernakø gårdbutik & landhotel, Kød og sylt (Frederik 4.s sal, 34)
  5. Connis Honningkagebageri, Honningkager (1. etage, Ruinsalen, 4)
  6. Danish Nature Brew, Økologisk Gourmet mjød (Frederik 4.s sal, 34)
  7. DET ITALIENSKE TORV, ITALIENSKE SPECIALITETER (Frederik 4.s sal, 34)
  8. Det Søde Liv, Chokolade og slik (Frederik 4.s sal, 34)
  9. FUN FOOD, BRÆNDTE MANDLER (Slotsgården)
  10. Fylla Chocolate, Hjemmelavet chokolade (Frederik 4.s sal, 34)
  11. Kaffe-Mølle, Kaffe, te og kakao-to-go (Slotsgården)
  12. Karaffelland, Julesnaps og tilbehør (1. etage, Ruinsalen, 4)
  13. KARAMELMANDEN OG HANS KONE, KANDISEREDE ÆBLER, HISTORISK SLIK OG ÆBLESKIVER (Slotsgården)
  14. MARKUSPLADSEN VIN, ØL OG SPIRITUS (Frederik 4.s sal, 34)
  15. Mjødladen, Mjød og skind (1. etage, Ruinsalen, 4)
  16. Morsø Oliemølle (1. etage, Ruinsalen, 4)
  17. NIS CHRISTIAN TODSEN, HONNING OG VOKSLYS (1. etage, Ruinsalen, 4)
  18. Nordic CoffEe House, Kaffe - bønner og friskmalet (Frederik 4.s sal, 34)
  19. Ole Chokolade, Chokolade (Frederik 4.s sal, 34)
  20. Osten, Ost fra butikken i Helligkorsgade (Frederik 4.s sal, 34)
  21. Seest Bageri, Julebag, sandwich og suppe (Slotsgården)
  22. The Taste Of, Pesto og krydderier fra Pazil (1. etage, Ruinsalen, 4)
  23. Westjysk Smag ApS, Likør og eddike (Frederik 4.s sal, 34)
  24. Aarø Bryg, Specialøl fra fad og på flaske (Frederik 4.s sal, 34)

JULEPYNT

  1. Art Candles, Hjemmelavede natur-duftlys (Bibliotekssalen, 29)
  2. ELSEBETH MOUSTEN, JULEPYNT AF GENBRUG (Dansesalen, 9)
  3. INGE NIELSEN, STRØMPENISSER (Bibliotekssalen, 29)
  4. Jernting.dk, Pynt til inde og ude (1. etage, Ruinsalen, 4)
  5. KAREN-MARIE STENUM, SKIND, STRIK OG JYLEPYNT (1. etage, Ruinsalen, 4)
  6. Laybourn design, Julepynt galore (Chr. 3.s kapel, 5)
  7. SCANDINAVIAN WAREHOUZE, Bæredygtigt juledesign (Dansesalen, 9)
  8. Stenderup Nisser, Nisser i fimoler (3. etage, Ruinsalen, 7)
  9. VIBEKE ESKILDSEN, DEKORATIONER OG TING I JERN (1. etage, Ruinsalen, 4)
  10. Juledrømme, Mundblæste og håndlavede julekugler (Dansesalen, 9)

KERAMIK​

  1. Raku keramik, KERAMIK (Bibliotekssalen, 29)
  2. Keramikboden, Historisk Keramik (Kirkesalen, 30)
  3. MALLES KERAMIK, STENTØJ OG PORCELÆN (Kirkesalen, 30)
  4. Unikke Figurer, Figurer til hus og have (2. etage, Ruinsalen, 6)
  5. WHY DESIGN, SMYKKER OG JYLEPYNT I KERAMIK (2. etage, Ruinsalen, 6)

SMYKKER​

  1. ​​Ravsliberen, Smykker fra vestylland (Bibliotekssalen, 29)
  2. CONTAINERJUVELER, SMYKKER OG UPCYKLING ​(Bibliotekssalen, 29)
  3. CHANDANN, EGET SØLVDESIGN (2. etage, Ruinsalen, 6)
  4. Danske Brud, Smykker af genbrug (Bibliotekssalen, 29)
  5. Kim Vedebech, Sølvsmed (Bibliotekssalen, 29)
  6. Nordgaard Smykker, Sølvsmykker (2. etage, Ruinsalen, 6)
  7. Smilow Design, Rustikke og unikke håndlavede smykker (Bibliotekssalen, 29)
  8. Christina Schmidt, Smykker af hestehår (3. etage, Ruinsalen, 7)
  9. Tinas Smykker, Rav, gummi, læder, perler (Bibliotekssalen, 29)

KONTAKT KOLDINGHUS​

​MUSEET PÅ KOLDINGHUS

Koldinghus 1

6000 Kolding

Tlf.: 7633 8100

E-mail: museum@koldinghus.dk

MADKÆLDEREN

Tlf.: 7550 4798

E-mail: info@madkaelderen.dk

ÅBNINGSTIDER

Alle dage kl. 10.00-17.00.

Museet er lukket 24. og 25. december samt 31. december og 1. januar
​Museet er lukket alle mandage i januar 2020

ENTRÉPRISER 2019

Voksne: 110 kr.

Studerende: 55 kr.

Børn og unge under 18 år har gratis adgang.

Gruppepris (min. 10 pers.): 90 kr. pr. pers.

ENTRÉPRISER HØJSÆSON (4. april - 18. oktober 2020)

Voksne: 125 kr.

Studerende: 65 kr.

Gruppepris (min 10. pers.): 100 kr. pr. pers.


​Bliv medlem af Museumsklubben Koldinghus og få gratis adgang året rundt >

TAK TIL VORES SPONSORER